День пам’яті та примирення і День перемоги символізують не тріумф переможців над переможеними , а  є нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією.

Друга світова війна стала найбільш кривавою в історії людства. Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, усіх загиблих, усіх, хто витримав нелюдську ношу війни.

Незгасна людська пам’ять про колосальні жертви Другої світової, про тисячі дощенту зруйнованих міст і десятки тисяч спалених сіл вкотре застерігає світ від небезпеки повторення цієї жахливої катастрофи.

Пам’ять. Це просто частина історії. Пам’ять – це наша совість, біль, наша гордість.  Пам’яті наших вічно молодих солдатів, що мужньо боролися з ворогом і перемогли, пам’яті тих, хто поліг смертю хоробрих, пам’яті всіх, чиї серця обпалила Друга світова війна були присвячені наступні заходи.

8 травня 2019 року для ліцеїстів 22 та 13 груп було проведено тематичну  екскурсію    «Шляхами мужності» до Парку Слави  м. Біла Церква, де учні оглянули пам’ятні місця – меморіальний комплекс, присвячений загиблим визволителям Білої Церкви ; слухали розповіді про наше місто у роки Другої світової війни та визволення його від  загарбників. Крім того, поклали квіти біля Вічного вогню та хвилиною мовчання вшанували пам’ять про воїнів Радянської та Чехословацької бригади  — визволителів Білої Церкви від німецьких окупантів – і тисячі замучених мирних жителів.

Весняна екскурсія місцями бойової слави нашого квітучого міста була цікавою та пізнавальною. Крім того, відомості, якими збагатилися ліцеїсти,  викликали у них почуття глибокої вдячності воїнам-визволителям за мирне та  щасливе дитинство.

10 травня до Дня пам’яті та примирення, а також 74 річниці Дня перемоги над нацизмом у Другій  світовій  війні з ліцеїстами 32 та 13 груп було проведено захід «Знов білим цвітом вкрилися сади, і знов приходить свято Перемоги…»

Утверджуючи традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі “не святкуємо, а вшановуємо”, під час заходу ліцеїсти згадували Другу світову з акцентом на ролі людей, які боролися проти нацизму, розкривали трагічні роки війни через долі та звитяги чоловіків і жінок – уродженців різних куточків України та світу, які воювали у регулярних арміях або були партизанами, служили у допоміжних формуваннях або на передовій, пройшли всю війну або героїчно загинули в боротьбі.

Важливо, що хоч би де перебували ці українці та вихідці з України, вони пліч-о-пліч з іншими народами воювали проти нацизму та дістали високі відзнаки країн, у лавах яких вони служили. Ліцеїсти  переглядали відеоматеріали, слухали  пісні на воєнну тематику, захищали проекти – мультимедійні презентації на тему «Україна та українці у роки Другої світової війни», декламували вірші та презентували міні-проекти – власноруч виготовлені книжечки на тему «Рядки, обпалені війною…».

Ми пам’ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Ми пам’ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об’єднані нації. Ми пам’ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона — запорука неминучості нашої перемоги сьогодні. Памятаємо! Перемагаємо!

Заходи провели вчитель історії Смоляр Ірина Василівна та вчитель української мови та літератури Черненко Олена Володимирівна.