За умов модернізації української школи актуальним стає компетентнісний підхід в освіті, що акцентує увагу на результатах освіти, які розглядають не як обсяг опанованої дитиною інформації, а як здатність учня діяти у різних проблемних ситуаціях. Активність, самостійність, творчість, здатність адаптуватися до стрімких змін — ці риси особистості дуже важливі на сучасному етапі історичного розвитку, а їх формування потребує реалізації нових підходів до процесу навчання. Реалізовуючи компетентнісний підхід та застосовуючи інноваційний педагогічний досвід, вчитель-філолог Черненко Олена Володимирівна з 8 по 15 листопада провела тиждень української мови та літератури.
Про підсумки проведення тижня української мови та літератури докладніше…
Відкриття тижня увінчав калейдоскоп урочистих заходів з нагоди Дня української писемності та мови: святкова програма «Велич рідної мови», написання Всеукраїнського диктанту національної єдності, бібліотечний захід «Відкрита трибуна «Я спілкуюся українською»». Крім того, була проведена виставка стіннівок навчальних груп на тему «Мова наша солов’їна…».
Протягом тижня ліцеїсти групи №12 мали змогу відвідати Білоцерківський краєзнавчий музей, де збагатили свої знання цікавими відомостями про рідний край, відвідали тематичну виставку музею «Шевченко – наш. Він для усіх століть», пригорнувшись душею до сторінок життя та творчості великого народного поета, чиє ім’я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової літератури.
Було проведено ряд заходів, де ліцеїсти мали змогу у повній мірі виявити свої творчі здібності. Так учасники заходу «Осінній калейдоскоп «Вшановуємо ювілярів»», ліцеїсти групи № 32, не лише пригадали когорту українських митців слова, чий день народження припадає на осінню пору року, а й створили проекти-стіннівки, присвячені життю та творчості Івана Нечуя-Левицького й Ольги Кобилянської, для яких 2018 рік є ювілейним від дня народження. Дві команди ліцеїстів презентували свої проекти, розповідаючи цікаві факти з життя та творчості митців.
Ліцеїстки групи № 12 – Батаєва Дарина, Попок Неля, Черепенчук Анна, Поштар Анна, які взяли участь у роботі «Творчої майстерні», виготовили декоративне панно «З любов’ю до України», у якому відобразили своє бачення рідного краю та почуття любові до нього.
Ліцеїсти групи №32 створювали мовознавчий проект «Презентація слова» . Працюючи над ним, вони добирали інформацію про слова – спортивні терміни ( походження слова, лексичне значення, особливості вживання та написання, наголос у слові, його синоніми тощо). Систематизувавши дібрану інформацію, ліцеїсти розподіляли її на частини та створювали слайди презентації, доповнюючи їх доречними цікавими малюнками, фото. Результат – мультимедійна «Спортивна абетка». Учні з захопленням працювали над проектом та уважно слухали виступи – презентації своєї роботи кожного ліцеїста, адже мова йшла про види спорту – що може бути цікавішим для юних спортсменів! У створенні проекту особливо відзначилися своєю змістовністю та цікавим дизайнерським оформленням роботи Мушинської Валерії, Панченко Ірини, Росінської Євгенії.
Ліцеїсти групи № 12 стали також учасниками «Творчої майстерні з виготовлення патріотичних каліграм на тему «Мій край чудовий – Україна»». Що таке каліграма? Це вірш, записаний у формі малюнка. Слово «каліграма» придумав французький поет Гійом Аполлінер, який частину своїх віршів виконував у вигляді малюнків, що були складені із слів і віршів на певну тему. Ліцеїсти створювали патріотичні каліграми, записуючи у вигляді малюнків вірші та вислови про Україну та рідну мову. Світлини заходу переконують: учні творили свої шедеври натхненно та із задоволенням!
Тиждень завершився, було цікаво і весело, пізнавально і повчально. Інакше і бути не могло, адже словесність формує свідомість, душу, визначає наші уявлення, оцінки, інтереси, судження. Аура, яка виникає при дотичності з мовою та літературою, завжди вражає кожну особистість, незалежно від віку, освіти чи професії.
Вивчайте мову українську —
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
Любіть красу своєї мови,
Звучання слів і запах слів,
Це квітка ніжна і чудова,
Кохання батьківських степів.