Напевно, Ніцше мав рацію, коли казав: «Все, що нас не вбиває, робить сильнішими». Після тестування відчуєш це на собі. Здобути високі бали не просто, але можливо. Для своїх учнів ми зібрали корисні поради.

Як добре підготуватися та знайти мотивацію? Цим питанням ломав собі голову не один і учень. Адже змотивувати себе до якісної і регулярної підготовки – це вже половина шляху до успіху.

  1. Зрозумій, для чого тобі це потрібно

Треба розуміти , що  ЗНО не  обов’язок, а  можливість. Якщо ти вже обрав для себе професію мрії та ВНЗ, у якому хочеш отримати знання з цієї спеціальності, – це чудово, тоді маєш конкретну мету, а тестування дасть змогу її реалізувати.

Якщо ж в тебе є сумніви щодо спеціальності – це також не велика проблема. Спробуй дізнатися більше про професії, які тобі цікаві: порозпитуй знайомих, що працюють у галузях, котрі тобі імпонують, відвідай майстер-класи. Важливо, щоб ти хотів отримати освіту з конкретної спеціальності, тоді й ЗНО здаватиметься лише перехідним етапом, який тобі під силу.

  1. Зацікався предметами, з яких складатимеш ЗНО

Перший пункт виконав, але самі предмети, які потрібні для вступу на тобою омріяну спеціальність, не надихають? Буває, що предмет пересікається з майбутньою професією опосередковано. Цю проблему  також можна виправити.

Наприклад, якщо тобі не цікава історія, прочитай історичний роман або переглянь історичний фільм – як мінімум, захопишся періодом, який описують у книзі чи показують у кінострічці, і захочеш більше дізнатися про нього та про історію загалом.

Не подобаються твори, на яких базується ЗНО з літератури? Не страшно, таке теж буває. Подивися фільми, зняті за цими творами або сходи на відповідні вистави. Фізикою, біологією, географією, математикою також не складно себе зацікавити – є чимало художніх і документальних фільмів про природні явища, наукові факти та вчених. З іноземними мовами ще простіше: можеш переглядати серіали, відео TED або канали на YouTube мовою оригіналу про все, що тебе цікавить, – мотивація для вивчення мови з’явиться одразу.

  1. Сформуй власний режим підготовки

Тайм-менеджмент – це, звичайно, добре, але якщо 11 років ти вчився в одному режимі, намагатися перелаштувати себе – марна трата надзвичайно дорогоцінного часу. Усе простіше. Ти міг не помічати, що протягом певних годин тобі навчатися краще та зручніше. Спробуй проаналізувати і визначити, який час є найпродуктивнішим. Спробуй використовувати переваги свого режиму дня.

  1. Почни з цікавого

Хтось радить стартувати від найскладнішого, а хтось вважає, що для початку треба виконати дріб’язкові завдання. Але у підготовці до ЗНО, на мою думку, краще  розпочати з найцікавішого. Якщо є тема, яку ти дуже хочеш сьогодні вивчити, не відкладай її на десерт. Перший пункт у списку вивчення на кожен день має починатися з того предмета, який тобі подобається та вдається найбільше. Підготовка до нього пройде просто і цікаво, тож буде легше перейти до наступних тем.

  1. Використовуй всі наявні ресурси

Є чимало онлайн-курсів, сайтів, які допоможуть підготуватись. Дорогою додому ти можеш слухати аудіоурок з певного предмету. Використай переваги сучасного світу – вся необхідна інформація, яка потрібна для підготовки, є у відкритому доступі.

  1. Фільтруй інформацію

Цей пункт є важливим доповненням до попереднього. Не всі матеріали з певного предмета потрібні для складання ЗНО. Обов’язково ознайомся з програмою тестувань. Якщо тобі справді цікавий предмет, можеш вивчати його глибше, але пам’ятай, що тести мають обмеження. Іноді зайва інформація стає перешкодою: завдання може здатися надто простим, тому починаєш шукати в ньому хитрість, і, зрештою, помиляєшся сам.

  1. Не вір тим, хто каже, що ти не впораєшся без репетитора.

Головне – це бажання. Потрібно справді хотіти вчитися – тоді все вийдеі без репетитора. А репетитори, зазвичай, змушують готуватися, коли не вистачає сили волі та пояснюють незрозумілі моменти. Вчиш ти все одно сам. Просто, чим вищий у тебе бал, тим кращий ВНЗ можеш обрати і тим більше можливостей отримаєш. Але обирати  лише тобі, готуватись самому чи з чужою допомогою.

  1. Дотримуйся формальностей

На ЗНО про формальності не треба забувати. Будь уважним, коли переносиш відповіді: пропустиш одне завдання – не в тих клітинках позначиш і наступні. Тому краще витратити хвилину часу на перевірку бланку відповідей.

  1. Не відволікайся

Перед тобою хтось безперестанку натискає на кнопку ручки? Годинник йде надто голосно? Чуєш дихання за своєю спиною? Чуєш своє пришвидшене серцебиття?  Ще й наглядачі вирішили, що саме зараз їм потрібно поговорити про погоду? Не відволікайся! Це забирає час і нерви. Ще перед ЗНО спробуй декілька разів повчитися в шумному місці або просто ввімкни телевізор у кімнаті. При цьому зосереджуйся лише на завданнях.

       10. Не хвилюйся

Адже саме хвилювання часто стає причиною помилок, які учні не зробили б, якби перебороли страх і невпевненість у собі. Якщо за твоїми плечима є досвід олімпіад і конкурсів, тобі пощастило. Значить, ти вже був у ситуації, коли на парті лише листок і ручка, у класі – тиша, і ти мусиш час від часу перевіряти годинник, щоб встигнути все написати. Тоді ЗНО не завдасть надзвичайних хвилювань. Сприймай це, як черговий конкурс. Якщо ж такий тип перевірки знань для тебе новий – це теж не проблема. Ти готувався до тестування, читав, вчив – будь впевненим у своїх силах і знаннях. Усвідом, що ти не сам, ще тисячі учнів у цей час в аналогічній ситуації.

Ну ось і все, бажаємо удачі!

Корисні сайти.

https://besmart.eduget.com  Ве Smart/ Будь розумним. Інноваційний освітній проект з онлайн –  навчання. В рамках проекту кожен учень отримує безкоштовний доступ до комплексу навчальних матеріалів. Мета – допомогти кожному учню успішно скласти ЗНО – 2018 з біології та вступити до вищу його мрії.

https://znoclub.com/

https://zno.osvita.ua/biology/

https://www.facebook.com/znoclub/ Всеукраїнський портал з підготовки до ЗНО

http://lv.testportal.gov.ua:8080/

https://erudyt.org.ua/testy_biologiya__td_13.htm

http://master-test.net/uk/catalog

https://www.eduget.com/course/zno-2018_navchalno-metodichnij_onlajn-ompleks_z_biologii_dlya_uchniv_osnovnoi_ta_starshoi_shkoli-31/

Підготувала вчитель біології Волик Г.П.