Для українців Великдень – це не тільки різнокольорові писанки і смачна паска. Це особливе свято, коли слідують традиціям і вірять у диво. Це  велике християнське свято, це символ прагнення українців до збереження власних традицій.

Анонсуємо калейдоскоп заходів з 2 по 6 квітня «Великодню, своїм світлом нас благослови!»

Запрошуємо у родинному ліцейському колі пізнавально та весело зустріти світле свято та відвідати такі заходи: експрес-екскурсії «Звичаї та традиції. Вербна  неділя», майстер-класи «Умілі руки» (робота із солоним тістом) та «Майстер-декоратор. Крашанки та писанки», зустріч у Світлиці «Чистий Четвер», створення пасхальних листівок та «проба пера» (написання сенканів).

Запрошуємо у Світлицю та кабінет зарубіжної літератури на зустріч із  народними українські традиціями та мистецтвом наших мудрих предків ,які організовують ліцеїсти 1 курсу та вчитель Київщинознавства та зарубіжної літератури Корнійчук О.С

Великдень у 16 країнах світу: традиції святкування


Великдень в УкраїніУсі ми ще з дитинства у садочках і школах малювали пасочки і фарбували яйця, а господині вчили рецепт пасок. Адже святкування завершення Великого посту затишно прижилося в українському побуті.

За стародавніми звичаями крашанки або писанки прийнято розмальовувати ще задовго до початку Великодня. В цей же час варто вишивати рушники, які будуть покривати корзини з ласощами. На страсному тижні господині України печуть паски, повітряні з родзинками або курагою. Готують їх в абсолютній тиші і спокої, адже душевний стан господині передається частуванню.

 
У Страсну п’ятницю прийнято відвідувати церкву, щоб помолитися біля Святої Плащаниці, в цей день не працюють і ні в якому разі не лихословлять. У великодню суботу прийнято сповідатися, щоб сісти за святковий стіл з чистою душею. З суботи на неділю багато людей проводять ніч у храмі за молитвами. І вже з самого ранку чути вітання з святом Великодня — «Христос воскрес!», і відчувається аромат освячених пасок.

Зараз українці намагаються освятити якомога більше продуктів. Однак, традиційно кошик складався з пасок, крашанок, сала чи ковбаси, меду, вина і солі.

На завершення святкового тижня, на Батьківські дні, всі вирушають на кладовища, щоб пом’янути покійних родичів.


Великдень в ЄрусалиміДжерело православної релігії і осередок багатьох сказань у християнській культурі, канонічний Єрусалим, з належною повагою відзначає Великдень. Щорічно тут відбувається Єврейська Пасха і сходження Благодатного Вогню. На цю дію приходять подивитися тисячі людей зі всього світу.

 
Храм Гробу Господнього стає в ці дні найпопулярнішим і відвідуваним місцем країни. Тут проводяться служби, сповіді, причастя, проходить хід із плащаницею Ісуса.

Великдень в Єрусалимі досить звичний для українців. Тут багато традицій, які прийшли з Європи і СНД. Господині так само печуть паски і розмальовують яйця, будинки прикрашають стрічками і квітами, а ночами весь тиждень проводяться молитви.


Великдень у США - кроликМабуть, найвідоміший Великдень після українського проходить в Америці. Деякі їх символи і традиції вже щільно увійшли в наше життя, хоча ми цього й не помітили.

Американці вважають Великдень другим важливим релігійним святом після Різдва. Тут всі йдуть у відпустки і на канікули, щоб підготуватися і гідно відзначити.

Як і у всьому світі, ведеться ретельна підготовка до святкування, а у великодню неділю всі парафіяни відправляються до церкви на службу. Тут не тільки моляться, але і співають пісні, що прославляють Ісуса і Господа. Стіл у США накривають знатно: паски, фарбовані яйця, шинка з картоплею і безліч овочів з фруктами.


Великодні атрибути АнгліїАнглія — католицька країна з чіткими правилами і сталими традиціями. До Великодня тут готуються з серйозним підходом і блаженим тремтінням. Крім традиційних служб і молебень, важливу роль відіграє прикрашання будинків і ділянок. Скрізь видно стрічки і свічки, часто виставляються інсталяції з Біблії, які розповідають про воскресіння Христа.

Традиційні квіти цього свята — білі лілії, якими прикрашають церкви і будинки, а один букет обов’язково ставлять на стіл. Пригощаються в цей день ягням, кексами, а ще істинно британськими пудингами.

Католицька Пасха вшановує образ великодньго зайця. Він прийшов в англійську культуру від стародавніх саксів, які вірять, що 
заєць — вісник весни і родючості. У день Великодня в Англії традиційно багато весіль. Вважається, що саме в цей день Господь благословляє пару на вічне і непорушне щастя.


Великдень у ФранціїФранцузи нічим не відрізняються від своїх сусідів, вони так само шанують великодні традиції. Тут проводять служби, згадують всі історії про Ісуса і моляться про відпущення гріхів.

 
Вранці в день Воскресіння у всіх церквах і храмах звучить дзвін, який сповіщає про воскресіння Сина Господнього. По поверненню додому французи пригощаються солодощами і фруктами, а в самому центрі столу розташовується соковите запечене ягня, символ агнця божого.

Традиційними прикрасами французьких столів і будинків є не тільки фігурки зайців, але і багатьох інших тварин. І курчата, і корови, і вівці — всі вони символізують благодать.