Центральне місце в системі освіти належить середній школі, адже тут формується особистість, її громадянська позиція та моральні якості. Виховати цілісну гармонійно розвинену особистість, відповідального громадянина і патріота, здатного до ризику та інновацій – це основне завдання сучасної школи. Сприяти цьому допомагають не тільки використання інноваційних форм і методів роботи, а й насамперед створення безпечного освітнього середовища. Однією з провідних і дуже важливих напрямків є профілактика булінгу.

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності. Близько 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися із цькуванням та агресивною поведінкою, йдеться у дослідженні ЮНІСЕФ. Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:

  • він супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, б’ють, розповсюджують плітки, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах;
  • в ситуації завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують, та ті, хто спостерігають;
  • він негативно впливає на всіх учасників, на їхнє фізичне та психічне здоров’я;
  • може виникати спонтанно, коли несподівано для себе дитина опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача;
  • він може повторюватися багато разів.

Водночас, із стрімким розвитком та розповсюдженням інтернету, часто трапляється ще один вид насильства, що передбачає не прямий контакт насильника із жертвою, але за допомогою електронних гаджетів – кібербулінг. Кібербулінг (з англ. cyberbullying) – відносно новий вид цькування, що відбувається за допомогою засобів віртуальної комунікації. «В Україні 29% опитаних підлітків були жертвами онлайн-булінгу, а 16% були змушені пропускати через це шкільні заняття», – йдеться у звіті ЮНІСЕФ.

Говорячи про категорії дітей, які потрапляють під найбільший ризик стати жертвою кібербулінгу, – це діти, які не мають довірливих стосунків із батьками та бояться розповідати їм якісь речі через можливе покарання. Також це діти, які не мають жодних обмежень у користуванні інтернетом, і батьки не слідкують за тим, що дитина робить у віртуальному світі.

Упродовж останніх років в Україні досить активно заговорили про булінг (цькування) та кібербулінг серед дітей, а численні факти проявів дитячого насильства стали причиною привернення серйозної уваги до цього явища і здійснення на державному рівні конкретних кроків щодо протидії та запобігання цій проблемі. Так   19  січня  2019  року набрав чинності Закон  «Про  внесення  змін  до деяких законодавчих актів  України щодо протидії булінгу (цькуванню)» (далі — Закон  щодо протидії булінгу).

Нова стаття закону передбачає адміністративну відповідальність за булінг – це штраф або громадські роботи. У разі, якщо порушення здійснила малолітня особа (діти до 16 років), штраф накладають на батьків або опікунів.

В умовах карантину важливо не допустити розповсюдження даного явища, адже користування онлайн-сервісами є основним способом спілкування. Тому батькам важливо підтримувати довірливі стосунки зі своїми дітьми, а головне організувати цікаве та корисне дозвілля. Цінуйте моменти, які дає вам життя і використовуйте їх на максимум з близькими вам людьми.

Більше інформації про булінг  та насильство ви можете отримати на  блозі психологічної служби ліцею  за посиланням:

https://pskolifks.blogspot.com/p/blog-page_1.html
https://pskolifks.blogspot.com/p/blog-page.html