День книги, здавалося б, що це за свято? Це не Новий Рік та не день народження, а святковий настрій не літає в повітрі цього дня. Але для тих, хто живе світом книжок,  це особлива дата. Адже як можна не любити книжки, коли, завдячуючи їм, ми проживаємо безліч маленьких життів.

Сьогодні, коли без Інтернету і цифрових технологій важко уявити собі життя та роботу, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так. Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості.

Що читають сьогодні наші ліцеїсти? До Всесвітнього дня книги і авторського права вчителі-гуманітарії провели онлайн КНИГОМАРАФОН, у якому кожен охочий презентував свою улюблену книгу чи твір, який читає сьогодні, залишившись дома на час карантину і проводячи таким чином вільний час  з максимальною користю.

Відсвяткувати день книжки можна, звісно, за читанням хорошої літератури. Можна подарувати близькій людині книжку, замовивши ії в інтернт-магазині. І якщо книга – джерело знань, а бібліотека – шлях до нього, тоді необхідно відвідати онлайн-бібліотеку з мільонами електронних книжок та знайти ті твори, які давно хотілося прочитати.

До Всесвітнього дня книги, спеціально для фанатів літературного світу, ми пропонуємо вам добірку посилань на відкриті українські та закордонні онлайн бібліотеки, що є актуальним під час карантину.23 квітня – доленосна для світової літератури дата. У цей день народились такі видатні письменники, як Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник, а також померли такі літературні велетні, як Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Тому природно, що саме цей день, за пропозицією Міжнародної Асоціації Книговидавництв, був обраний Генеральною конференцією ЮНЕСКО Всесвітнім днем книги, а за пропозицією Російської Федерації у формулювання було додано і авторське право.

Традиція святкування народилася в іспанській Каталонії, де вже понад 80 років люди в день святого Георгія дарують червоні троянди і книжки тим, кого люблять: троянди символізують кров, пролиту Георгієм – покровителем Каталонії – у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року – день смерті видатного іспанця Мігеля де Сервантеса Сааведри, автора безсмертної літературної перлини «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

Таким чином, починаючи з 1995 року, 23 квітня майже у 200 країнах світу святкується Всесвітній день книги і авторського права. Своїм святом цей день вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книжкової справи. Усюди організовуються цікаві акції, книжкові ярмарки, виставки, презентації, голосні читання, зустрічі з письменниками, автограф-сесії тощо.

Всесвітній день книги та авторського права святкують ось уже понад 20 років. Навіщо? Щоби підкреслити важливість внеску письменників у життя людства. Йдеться про освіту, саморозвиток, творчість, задоволення. Книжка може зробити людину розумнішою або щасливішою.

Не випадково народ створив про книгу стільки прислів’їв: Читання — ось краще навчання. Книга допоможе в труді — виручить в біді. З книгою подружишся — розуму наберешся. Книга — твій друг, без неї, як без рук. Книга вчить, як на світі жить. Хто багато читає, той багато знає.


Але, як висловився французький філософ Паскаль, кожну книжку треба вміти читати. Правильна література в руках правильного читача у правильний час — це скарб.

Олена Черненко, вчитель української мови та літератури