Хоч 13 грудня День святого Андрій – християнське свято, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають до християнський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання “калити”. В народі ще це свято називають Калита.
Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, ліцеїсти розпочали зимові свята молодіжними обрядами. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата влаштовують веселі забави.
За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати, а у нашому ліцеї цієї днини до кабінету зарубіжної літератури та Світлиці, де жартували, оповідали цікаві історії та кусали калиту. Весела гра є основною на Андріївський вечір, яку супроводжували екскурсоводи з пізнавальними розповідями.
Калита – це великий корж із білого борошна. Тісто солодке, з медом. Зверху оздоблюють коржа сухими вишнями чи родзинками. Печуть “на сухар” – щоб важко було вкусити. Посередині дірка, куди протягують червону нитку, за яку підвішують калиту. Підвішують високо, щоб бажаючий міг дістати її зубами, тільки коли добряче підстрибне. До того ж, один кінець нитки довший, аби можна було смикнути за нього – тоді калита підстрибне угору.
Біля калити ставали вартові – “Пани Калетинські”: веселі, жартівливі парубки Дорошенко Юрій, Беланчук Вадим, Чернях Роман. Вони запрошували “пана Коцюбинського” кусати калиту. Останніми були всі бажаючі ліцеїсти. “Пан Коцюбинський” брав коцюбу поміж ноги, ніби сідає верхи на коня, і їздив кусати калиту. Завдання Калетинського – розсмішити Коцюбинського, бо тоді не можна кусати калити. А витримавши навітьжарти, дарма підскакуєш, бо Калетинський одразу смикає за нитку.
Як і рідна мова, звичаї об’єднують людей в один народ. Багатющий скарб звичаїв нашого народу миотримали в спадок і мусимо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим ліцеїстам , організовуючи етнозустрічі у ліцеї, щоб не перервався зв’язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам’ять нашого народу.
Організувала етнозустріч для ліцеїстів вчитель зарубіжної літератури КорнійчукО.С.