Увесь світ залучений в єдину інформаційну систему, і працює вона в режимі реального часу. Сьогодні інформація та контекст формують реальність нашого життя. Змінюючи інформацію, можна маніпулювати не лише сьогоденням, але й минулим, стираючи досягнення наших предків або вигадуючи неіснуючі успіхи.

Сьогодні, з доступом до інтернету, маніпулювати громадською думкою може будь-хто. Об’єктом інформаційної атаки може стати кожен. Тому є вкрай важливим, щоб у нашому оточенні було більше медіаграмотних людей, які вміють відрізняти факти від фейків.

З метою формування теоретичної бази знань учнів з основ медіаграмотності й практичних навичок ефективної та безпечної взаємодії з інформацією, на початку квітня для ліцеїстів І-ІУ курсів вчителем інформатики був проведений «ТИЖДЕНЬ МЕДІАОСВІТИ та МЕДІАГРАМОТНОСТІ».

Під час онлайн зустрічей ліцеїсти вчилися критично оцінювати різноманітні повідомлення, аналізувати, як медіа функціонують у суспільстві та який вплив вони мають.

Для ліцеїстів, які прагнули вдосконалити навички медіаграмотності та критичного мислення, був запропонований цікавий інтерактив – Всеукраїнський онлайн конкурс «#StopFake»

У конкурсі взяли участь 30 ліцеїстів, з них отримали: 10%- дипломи І ступеня, 30% – дипломи ІІ ступеня, 30% – дипломи ІІІ ступеня.

Задорожна Кіра (12 група), Кузменчук Дмитро(11 група), Парфенюк Марія(31 група) – показали високий рівень обізнаності та отримали дипломи І ступеня

Ліцеїсти: Козлова Майя(12 група), Токарчук Ілля, (12 група), Завадська Анастасія (21 група), Теслюк Вероніка(21 група), Кортко Анастасія (41 група), Черепенчук Анна(41 група), Пензарєва Анастасія (41 група), Коцур Ігор(41 група), Грачова Катерина (42 група) – отримали дипломи ІІ ступеня

На думку ліцеїстів, цей конкурс допоміг навчитися розрізняти фейки та інші підступні види інформаційних повідомлень в інтернеті, а також — дізнатися захопливі факти про інформаційне суспільство та передумови його появи. 

Всім учасникам освітнього процесу організатори ініціативи наголошують, що…

Сьогодні, коли Україна знаходиться також під впливом інформаційної війни, з’являється велика кількість фейків. Фейкові новини — підробка чи імітація новин. Вони розповсюдженні не лише в соціальних мережах, а й у традиційних ЗМІ.

Треба знати, що …

Для створення фейків використовують змінені або вигадані історії, божевільні теорії змови, містифікації, сфабриковані фото та відео. Фейкові новини розлітаються у 6 разів швидше за правду. Це потужний інструмент, з яким можна вплинути на думку людей і переконати їх в будь-якому факті.

То ж як боротись з фейками?..

Для цього не достатньо спростування. Варто розповісти правдиву історію та довести, що фейк абсурдний та не логічний. Також слід перевіряти інформацію, особливо, якщо ви її плануєте поширювати.

І наостанок

П’ять простих правил, що допоможуть відрізнити правду від брехні. Як не повірити фейкам, де шукати правду – на прикладах розказує Віктор Дяченко у програмі “Ранок на суспільному”…

ЗБЕРІГАЄМО СПОКІЙ. ВІРИМО В ЗСУ. РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ! 🇺🇦